واژه ی session یا دوره را در وب سایت هایی مانند گوگل آنالیتیکس که از ابزار مهم در سئو و بهینه سازی سایت است، بسیار دیده اید که هم بخش اختصاصی برای آن وجود دارد و هم در گزارشات قسمت های دیگر گوگل از آن بسیار استفاده شده است.

اما Session در گوگل چیست؟ چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

در واقع دو سوال بالا از جمله موارد کنجکاو کننده است که دانستن آن می تواند کمک بسیاری به افزایش فروش، هدایت بهتر کاربر و مواردی از این دسته انجام بدهد.

مفهوم Session در گوگل چیست؟

Session در گوگل چیست؟ - چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

درباره ی این عبارت در مقاله ی اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی به طور مختصر به همراه دیگر واژه ها و اصطلاحات مهم گوگل توضیح داده ایم اما در این مقاله اختصاصی به آن خواهیم پرداخت.

Session در واقع مانند جعبه ای است که هنگام ورود کاربر به سایت فعال می شود و پس از تمامی رفتارها و واکنش ها را پس از ثبت به گوگل انالیتیک تحویل می دهد.

این جعبه عمر 30 دقیقه ای برای هر کاربر که اگر در این بازه ی زمانی حرکتی از سمت کاربر انجام نشود، متاسفانه منقضی می شود.

اقدامات کاربر می تواند شامل همه چیز باشد مانند بازدید از یک صفحه، ثبت نام در سایت، خرید آنلاین یک محصول، کلیک بر روی لینک و موارد این چنینی.

چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

Session در گوگل چیست؟ - چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

همان طور که گفته شد مدت زمان پیش فرض برای هر Session حداکثر 30 دقیقه در نظر گرفته شده است اما شما می توانید آن را بسته به نیاز و هدف خود کمتر کنید.

به طور کلی هر Session در دو حالت منقضی خواهد شد:

حالت اول انقضا بر اساس زمان است:

انقضا بر اساس زمان به این صورت است که وقتی کاربری وارد سایت می شود و پس از مدت زمان در نظر گرفته شده کاری انجام نمی دهد در این حالت Session او به پایان می رسد و اگر اقدامی انجام بدهد، در این صورت گوگل آنالیتیکس، زمان Session را دوباره بازسازی می کند.

برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید:

Session در گوگل چیست؟ - چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

کاربر در ساعت 14:01 وارد سایت می شود پس زمان انقضای Session ان به صورت پیش فرض 14:31 در نظر گرفته می شود. وقتی در 14:02 وارد صفحه ی دیگری می شود Session او 14:32 دقیقه می شود.

حال اگر شخص در 14:02 وارد سایت شود و سایت را برای خوردن ناهار در حالیکه صفحه هنوز باز است، ترک کند در این صورت زمان Session او 14:32 می شود.

Session در گوگل چیست؟ - چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

اما اگر 31 دقیقه ی بعد دوباره به صفحه برگردد و اقدامی مانند خرید آنلاین یا ثبت نام و یا کلیک بر روی لینکی انجام بدهد، در این صورت برای اون Session جدید تعریف خواهد و Session قبلی که بیشتر از 30 دقیقه طول کشید منقضی خواهد شد.

در نظر داشته باشید که اگر قبل از اینکه از لحاظ زمانی وارد روز جدید بشویم مانند ساعت 11:45 شب و بعد از وارد شدن به ساعت روز جدید از سایت خارج شوید مانند ساعت 12:05 نیمه شب، آنگاه برای شما دو Session تعریف می شود.

حالت دوم انقضا بر اساس تغییر کمپین است:

Session در گوگل چیست؟ - چه زمانی Session جدید ایجاد می شود؟

منظور کمپین روش های مختلفی است که باعث ورود کاربر به سایت می شود مانند ورود از گوگل یا ورود از بنر تبلیغاتی.

در این صورت برای کاربر یک Session تعریف می شود.

در نظر داشته باشید که با تغییر کمپین، Session هم تغییر می کند و تبدیل به یک Session جدید می شود.

به عنوان مثال فرض کنید کاربر عبارت آموزش دیجیتال مارکتینگ را در گوگل جستجو می کند و وارد سایت می شود. حال اگر عبارت دیجیتال مارکتینگ را سرچ کند و وارد سایت بشود در این صورت برای وی یک Session جدید ایجاد می شود.

منبع: analytics help