گوتنبرگ چیست؟ گوتنبرگ نام ویرایشگر جدید وردپرس است که پس از بروزرسانی به ورژن 5.0 در پنل قرار گرفت.

این ویرایشگر جدید کمی پیچیده است که در مقایسه با ورژن های قبلی کار با آن شاید کمی پیچیده باشد.

بنابراین اگر احساس می کنید که  کار با ویرایشگر کلاسیک وردپرس بهتر است می توانید از افزونه Classic Editor  تا هر زمانی که مایل هستید هم چون گذشته با وردپرس کار کنید.

با استفاده از این افزونه، گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس از سایت شما حذف نخواهد شد بلکه در کنار آن می توانید از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنید.

ویرایشگر گوتنبرگ هنوز امکانات زیادی نیاز دارد بنابراین باید وقت بیشتری برای بهبود در اختیار آن قرار داد تا وردپرس همچون گذشته در زمینه بازاریابی اینترنتی محبوبت کسب کند.

با گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس آشنا شوید

با گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس آشنا شوید

پس از آنکه سایت خود را به وردپرس 5.0 بروزسانی کنید تغییراتی را ویرایشگر خود خواهید دید. در اولین نگاه شما با یک صفحه ی ساده ویرایشگر همراه با تاگل هایی که امکان باز و بسته شدن دارند مواجه می شوید.

در این صفحه همه چیز حتی تنظیمات دسته، برچسب، تصویر شاخص، دیدگاه ها و حتی چکیده ی مطلب به صورت مینیمال زیر هم نمایش داده می شوند.

با گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس آشنا شوید

در وردپرس اکثر موارد به صورت آنی ذخیره می شوند و مانند قبل نیازی به ذخیره کردن متن نیست. از مواردی که ممکن است به چشم بیایید عدم مشاهده برچسب های پر استفاده است.

در بالای صفحه سمت چپ منوی سه نقطه ای مانند تصویر زیر وجود دارد که مربوط به قسمت ادیتور، نحوه ی مشاهده و ابزارها می باشد.

در این قسمت شما می توانید از میان ویرایشگر دیداری یا کد نوع پنل ویرایشگر خود را مشخص کنید. از بزرگترین عیب هایی که قطعا شما و هر کس دیگری که تا کنون با وردپرس کار کرده است در چند ثانیه اول به آن پی خواهد برد این است که خبری از Custom Fields یا زمینه های دلخواه نیست. همین امر کار با وردپرس را کمی دشوار می کند.

با گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس آشنا شوید

حتما بخوانید: راهنمای آموزش اصول دیجیتال مارکتینگ با محوریت برندینگ

گوتنبرگ وردپرس در پایه ی بلاک، کد نویسی شده است که این بلاک ها به صورت آیکن + در ویرایشگر قابل مشاهده است.

در میان بلاک ها مواردی مانند تصاویر و هدینگ به صورت عنصری جدا از محتوا قرار گرفته اند که پس از انتخاب کلیه تنظیمات مربوط به آن قابل مشاهده می باشد.

در منوی سمت چپ قابلیت دیگری به عنوان ویرایش با html یا edit as html وجود دارد که می توانید کدهای  اچ تی ام ال را به راحتی ویرایش کنید.

قابلیت جدید و دیگر گوتنبرگ امکان جابجایی و درگ کردن عناصر است که در سمت راست آنها به صورت فلش ایکونی برای این کار قرار دارد.

معرفی بلاک ها در گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس

معرفی بلاک ها در گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس

در گوتنبرگ، بلاکی به نام پراگراف وجود دارد که برای متن ها استفاده می شود. تنظیمات مربوط به هر متن زمانی که بر روی آن کلیک کنید قابل مشاهده می باشد.

بلاک هدینگ برای تیترهای متن است و جالب است که در این ادیتور خبری از هدینگ 1 نیست و هدینگ ها از شماره 2 شروع می شوند.

از بلاک تصویر یا image برای قرار دادن تصویر در متن استفاده می شود.

با بلاک کاور هم شما می توانید تصویری را در متن خود قرار داده و سپس شروع به نوشتن کنید. بلاک های دیگر هم مواردی است که در ادیتورهای قبلی با آن کار کرده ایم.

این بلاک ها به راحتی به یکدیگر تبدیل می شوند به عنوان مثال شما به راحتی می توانید بلاک متن را به بلاک نقل قول یا بلاک هدینگ تبدیل کنید.

حتما بخوانید: سئو وردپرس چیست؟

از ویژگی های جالبی که برای بلاک ها در نظر گرفته شده است این است که شما می توانید بلاکی را تنظیم کنید و به نام خاصی ذخیره کنید و با استفاده از گزینه ی تبدیل به بلاک اشتراک گذاشه شده یا add to reusable blocks آن را به اشتراک بگذارید و درسایر برگه ها و نوشته های خود استفاده کنید.

معرفی بلاک ها در گوتنبرگ (Gutenberg) ادیتور جدید وردپرس

تمامی موارد گفته شده در نگاه اول توجه کاربر را به خود جلب می کند، مسلم است که برای بررسی دقیق تر باید زمان بیشتری را به آن اختصاص بدهیم.

در حال حاضر با ارائه ی این نسخه از وردپرس، کاربران تمایل کمتری به استفاده از آن نشان داده اند و بیشتر علاقه مند به استفاده از classic editor بوده اند.

علاوه بر این نقدهای منقی و ناراضی بسیاری در توییتر به گوتنبرگ از طرف کاربران درج شده است و اغلب اشاره کرده اند که گوتنبرگ سرعت کاری آنها را پایین آورده طوری که نوشتن یک مقاله ساده هم کند پیش می رود.

به هر حال امیدواریم که تیم وردپرس در نسخه های بعدی تغییرات مثبت و بزرگی را برای کسب رضایت کاربران ایجاد کند.