از انتظارات بسیار مهمی که برای یک آژانس دیجیتال مارکتینگ وجود دارد ارائه های راه حل های خلاقانه و خدمات فنی است. آنها ابزار و هم چنین مهارت و تخصص های لازم برای بروز ایده های جدید را دارند که با کنار هم قرار دادن این ایده ها می توان از یک کسب و کار بیشترین میزان بازدهی را با کیفیت مطلوب دریافت نمود.

البته همان طور که  همکاری با آژانس های بازاریابی اینترنتی مزایایی دارد، نقص هایی هم در همکاری با آنها وجود دارد که ممکن در کار کردن مشکلاتی را ایجاد بکند.

در مقاله ی مزایای همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به بررسی مزایا و امتیازهای همکاری با شرکت های دیجیتال مارکتینگ پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به این موضع که معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بپردازیم.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در شرکت های بازاریابی اینترنتی بیشتر به دو صورت کارمندی و یا مشتری امکان همکاری وجود دارد که از هر دو زمینه به بررسی معایب خواهیم پرداختیم.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای کارمند

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای کارمند

اگر قرار باشد به عنوان کارمند با یک آژانس تبلیغاتی بازاریابی دیجیتال همکاری کنیم امکان اینکه با موارد زیر روبرو بشویم وجود دارد:

1- از مهمترین عواملی که در همکاری وجود دارد عدم امکان پیشرفت شغلی است. دلیل آن هم مشخص بودن درخواست های مشتری های آن آژانس می باشد. این شرکت ها معمولا به افراد مبتدی و بدون سابقه کار را به صورت کاراموز استخدام می کنند تا هم امور مربوط به مشتریان را انجام بدهند و هم بعد از اتمام دوره ی کار آموزی به بهانه ی آموزش، حقوق کمتری بدهند و سود بیشتری را دریافت کنند.

2- مورد مهم دیگر بیشتر مربوط به  درک صحیح از منابع انسانی می باشد. مسلما مواردی از جمله دیرکرد در پرداخت حقوق و بی صداقتی موجب آزرده خاطر شدن کارمندان می شود. آنچه که آشکار است قدرت و حجم پولی است که در پروژه های مختلف به دست می آید در حالیکه تاثیری به حال کارمندان ندارد و امکان اینکه کارمندان احساس ربات بودن داشته باشند وجود دارد.

3- بد قولی در زمان تحویل پروژه و نداشتن دانش کافی برای مذاکره با مشتری از معایب دیگر است. کارشناسان فروش معمولا به صورت تهاجمی رفتار می کنند و برای دریافت درصد بیشتر وعده هایی به مشتری می دهند که پس از عقد قرار داد تازه به دنبال عملی شدن آن میافتند. همین امر موجب تاخیر در تحویل پروژه بشود.

4- علاوه بر این در برخی از شرکت های بازاریابی اینترنتی وجود دارد که کارشناس فروش برای اینکه پروژه را حتما به شرکتی که با آن کار میکند، برساند به مدیر بازاریابی یا نماینده ی شرکت  مقابل پیشنهاد می دهد که درصدی از هزینه ی کل پروژه را در صورتی که پروژه نصیب شرکت موردنظر وی بشود، به عنوان کمیسیون برگرداند. که این نوع برخورد واقعا خیلی زننده و غیرحرفه است.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای کارمند

5- از مشکلات دیگری که در این شرکت ها وجود دارد، حضور مدیران کم سابقه با زبان انگلیسی خوب است. سابقه و تجربه در کنار مواردی مانند مدرک تحصیلی، دانش زبان انگلیسی و … باید قرار بگیرد و معیاری برای انتخاب مدیر بشود. درغیر این صورت کارمندانی که صلاحیت بیشتری دارند نسبت به وظایف و آژانس دلسرد خواهند شد.

متاسفانه حوزه ی بازاریابی از نوع اینترنتی هنوز در ایران به بلوغ کاملی نرسیده است و آژانس ها بر اساس برندینگ خود و نیازهای مشتری قدم میبرند بنابراین کارمندهای دیجیتال مارکتینگ امنیت شغلی خوبی نخواهند داشت البته اگر امنیت شغلی را بر اساس یادگیری چیزهای جدید و کامل کردن مهارت ها تعریف کنیم می توان گفت که در این صورت امنیت شغلی خوبی خواهید داشت.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای مشتری

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای مشتری

اگر به عنوان مشتری قصد همکاری با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ را دارید بهتر است با مهمترین معایب این نوع همکاری آشنا بشوید.

1- از رایج ترین این مشکلات که برخی هم تجربه ی آن را دارند این است که نماینده یا کارشناس فروش شرکت دیجیتال مارکتینگ موردنظر بدون در نظر گرفتن نیاز و دغدغه ی مشتری و گوش دادن به صحبت های او، راه حل های تکراری ارائه می هند تا به سود خود برسد. بسیاری از مشتریان هم که اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارند پروژه ی خود را به آن شرکت می سپارند و نتایج نامشخصی دریافت می کنند.

2- در برخی از شرکت ها دیده شده که گزارش ارائه شده به مشتری با داده هایی که خود مشتری در اختیار دارد متفاوت است. راه حلی که در این جور مواقع به وی پیشنهاد می شود این است که از پلن سه ماهه یا پلن طلایی ما استفاده کن، تا پول بیشتری گرفته و پروژه را به خود وابسته کنند. در چنین مواقعی مشتری هم به ناچار قبول می کند.

معمولا مارکتینگ پلن ها و پروپوزال هایی که آژانس های دیجیتال مارکتینگ به مشتری خود ارائه می دهند، نسخه ای تکراری است که برای همه ی مشتریان خود بسته اند و نهایت خلاقیت و شخصی سازی آنها اضافه کردن لوگو و مشخصات مشتری است.

این مورد را در نظر داشته باشید که پروپوزال یا مارکتینگ پلن خوب در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ باید بداند نیاز مشتری چیست، ضعف کار او کجاست، هدف و راه حل  چیست و دقیقا باید چه کاری انجام بدهد.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای مشتری

متاسفانه بعضی از شرکت های فعال در این حوزه بیشتر منفعت مالی خود را در نظر می گیرند و در صورتی هم که مشتری واقعا دانش کمی در زمینه بازاریابی اینترنتی داشته باشد، مورد سواستفاده قرار میگیرد.

3- مورد دیگر اولویت بندی شرکت های بازاریابی دیجیتال است. ممکن است آنها شناخت کافی از شما، اهداف و حتی محصولاتتان نداشته باشند و بهترین و مناسب ترین منابع خود مانند افراد حرفه ای، زمان و تمرکز بیشتر و … را برای پروژه به کار نگیرند. درنتیجه با قیمتی نجومی، کیفیت کاری پایینی را برای شما در نظر گرفته می گیرند.

4- معمولا آژانس های بازاریابی دیجیتال و تبلیغات برای گرفتن پروژه، قبل از بستن قرارداد شروع به گفتن قول های بی عمل و حرف هایی با ماهیت با بهترین هستیم و بقیه هیچ نیستند می کنند. سبک رقابتی که آنها در پیش گرفته اند اغلب مبتدی وغیرحرفه است پس  از عقد قرار داد هم با گفتن واژه هایی مانند اگر، شاید و احتمالا قول های بی عمل خود را بر پایه ی احتمالات ریاضی قرار می دهند و هیچ تضمینی نمی دهند.

5- همان طور که در مورد 2 اشاره شد شرکت ها و یا آژانس های دیجیتال مارکتینگ راه حلی ثابت برای تمامی مشتریان خود دارند. آنها تعدادی راه حل به عنوان پیش فرض آماده می کنند و در اختیار مشتری قرار می دهند تا خودش انتخاب کند دلیلش هم فرار کردن آنها از دردسر است. در حالیکه این شیوه از مشاوره کاملا اشتباه است و باید راه حل های مناسب و کاربردی در اختیار مشتری قرار داد.

معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ برای مشتری

بهترین راه حل برای افرادی که قصد دارند به عنوان مشتری با آژانس های دیجیتال مارکتینگ همکاری کنند این است که یا با ترکیبی از آژانس ها کار کنند و صرفا با یک آژانس اهداف خود را در پیش نبرند تا بتوانند ارزیابی بهتری برای خروجی کار داشته باشند و یا خودشان کار دیجیتال مارکتینگ را انجام بدهند. به این خاطر در بسیاری از مواقع آژانس ها کاری را انجام می دهند که دقیقا یک نیروی دیجیتال مارکتر انجام میدهد اما با هزینه ی بیشتر.

حرف آخر …

در مقاله ی معایب همکاری با آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به بررسی نقاط ضعف و معایب همکاری پرداختیم و در پایان باید بگوییم که آژانس های فعال در این زمینه باید زمان کافی برای شناخت نیازهای کسب و کارها اختصاص بدهند تا بتوانند در زمینه های استراتژی و اجرایی همراه با رضایت مشتری و کارمندان پیش بروند.

در این صورت است که می توانند برندینگ خوبی هم برای خود به ارمغان بیاورند.