امروزه، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی در هر شرکت و سازمانی تبدیل به بخش بسیار مهم در امر بازاریابی شده است که هر روز بر میزان اهمیت و تاثیر آن افزوده می شود.

 به همین خاطر واژه های تخصصی برای آن پیدا شده است که شاید در ظاهر کمی پیچیده باشد اما در واقع این طور نیست.

 برای رفع این پیچیدگی لیستی از اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی یا به عبارتی واژه نامه دیجیتال مارکتینگ تهیه نموده ایم که در ادامه به آن می پردازیم:

اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی

اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی

شاید تاکنون با واژه هایی از جمله ppc یا cpa روبرو شده باشید و ایده یا روشی برای تشخیص معنا و کاربرد آن نداشته باشید. بنابراین بهتر است اگر به تازگی وارد حوزه ی تبلیغات اینترنتی شده اید و یا به آن علاقه مند شده اید این اصطلاحات را بدانید.

این صفحه نقش یک لغت نامه یا به عبارتی نقش واژه نامه دیجیتال مارکتینگ را دارد که مدام در حال بروزرسانی می باشد و از A تا Z این حرفه را در اختیار شما قرار می دهد.

دیجیتال مارکتینگ یا Digital marketing

دیجیتال مارکتینگ که نام های دیگر آن به فارسی بازاریابی اینترنتی و بازاریابی آنلاین است، با استفاده از انواع رسانه های دیجیتال مانند اینترنت، موبایل، تلفن همراه و … تعداد مشتریان را افزایش می دهد.

حتما بخوانید: دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing

بازاریابی درونگرا که به آن بازاریابی داخلی هم گفته می شود روشی است که با تمرکز بر روی بهینه سازی سایت، تولید محتوا و… مشتری بیشتری جذب می کنید.

حتما بخوانید: بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing چیست؟

بازاریابی برونگرا یا Outbound Marketing

بازاریابی برونگرا یا بازاریابی خارجی در واقع روش بازاریابی سنتی است که در دیجیتال مارکتینگ از روش هایی مانند استفاده از بنرهای کلیکی، ریپورتاژ و … استفاده می شود تا برند موردنظر در چشم مشتری بیشتر دیده شود.

حتما بخوانید: بازاریابی برونگرا یا outbound Marketing چیست؟

بازاریابی مجدد یا Remarketing

بازاریابی مجدد یا Remarketing

در ریمارکتینگ کسانی مورد هدف قرار میگیرند که قبلا از وب سایت دیدن کرده اند یا از محصولات و خدمات استفاده کرده اند.

بازاریابی مجدد شیوه ای است که از آن دسته از افراد دوباره دعوت به دیدن یا خرید کردن می کند.

نرخ تبدیل به کلیک یا CTR

CTR که در فارسی نرخ تبدیل و در لاتین Click Through Rate نام دارد، درصد افرادی است که روی یک لینک کلیک می کنند .

این درصد یکی از فاکتورهای بسیار مهم در سئو و دیجیتال مارکتینگ است و هرچقدر میزان آن بیشتر باشد نشان دهنده ی بازدید بیشتر از صفحه ی مرتبط با لینک است.

پرداخت برای اقدام یا CPA

از CPA یا Cost Per Acquisition زمانی استفاده می شود که کاربر از طریق لینک موردنظر اقداماتی مانند فروش، بازدید از مکانی دیگر و موارد از این قبیل را انجام داده باشد.

در واقع پرداخت برای اقدام برای زمانی است که شما نتیجه ی موردنظر خود را دریافت کرده و ملزم به پرداخت هزینه ی آن می باشید.

پرداخت در هر هزار بار نمایش تبلیغ یا CPM

CPM حالتی است که اگر تبلیغ شما 1000 دفعه دیده شود مبلغ توافق شده برای آن را پرداخت می کنید.

 در واقع این عبارت خلاصه ی Cost Per Thousand است و می توان گفت که هدف آن تنها اطلاع رسانی درباره ی برند و اخبار مرتبط با آن می باشد.

پرداخت به ازای کلیک یا PPC

PPC که کوتاه شده ی عبارت Pay Per Click است به معنای پرداخت به ازای کلیک می باشد که برای هر کلیکی که روی تبلیغ شما می شود، مبلغ مشخصی را پرداخت می کنید.

از این روش بیشتر در تبلیغات گوگل    ( گوگل ادوردز) یا در تبلیغات کلیکی استفاده می شود.

تبلیغات گوگل یا Google ADWORDS

تبلیغات گوگل یا Google ADWORDS

در میان موتورهای جستجو، گوگل تنها موتوری است که به کاربر امکان تبلیغ وب سایت خود را می دهد. علاوه بر این با استفاده از گوگل ادوردز شما می توانید در سایر سایت هایی که با گوگل همکاری دارند هم تبلیغ انجام دهید.

تست A/B

 تست A/B آزمایشی است که مورد A را در برابر مورد B مقایسه می کند. مورد A در واقع یک می تواند هر چیز جدیدی باشد و اما مورد B نقش کنترل آزمایش را برعهده دارد تا دریابیم روش جدید تا چه میزان اثر بخش است.

Session یا دوره

session یا جلسه به اقدامات کاربر هنگام ورود کاربر به سایت گفته می شود که مدت زمان آن 30 دقیقه است. به این معنی که اگر در این بازه ی زمانی کاربر اقدامی در سایت انجام داد مانند باز کردن صفحه ی جدید، خرید محصول یا ثبت نام، این اقدام او در گوگل ثبت می شود اما اگر کاری انجام نداد session او منقضی می شود.

حتما بخوانید: Session در گوگل چیست؟

Impression یا تعداد بازدید

به تعداد نمایش لینک مطالب وب سایت در موتورهای جستجو گفته می شود. نه لزوما کلیک بلکه تنها دیده شدن. این معیار بستگی به تعداد جستجوی کاربران و رتبه و جایگاه وب سایت در آن عبارت دارد.

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو

SEM که مخفف search engine marketing می باشد به فعالیت هایی که همراه با پرداخت هزینه در موتورهای جستجو برای افزایش بازدید و درآمد صورت میگیرد، گفته می شود. بخش اعظمی از SEM شامل تبلیغات گوگل یا Google ADwords می باشد.